Ohlasy účastníků DFS:

Jak mi cvičení DFS pomáhá s vnitřní motivací v manažerské praxi

Když jsem se s metodou DFS setkal, byl jsem pod obrovským tlakem. Pracoval jsem v nové firmě, kde jsem si musel budovat vztahy se svým týmem, hledat řešení jak je sjednotit a motivovat je k novým cílům. Trh klesal 10 % ročně, což ještě zvyšovalo tlak na efektivitu a inovace. Většina meetingů v práci se dala shrnout slovem chaos. Zároveň jsem měl sám potíže s vnitřní motivací. Ve svých 35 letech jsem byl na pomyslném vrcholu kariéry, finančně zajištěný, svobodný a navenek šťastný, ale uvnitř byla prázdnota. Začal jsem hledat jak dál.

Když jsem poprvé přišel na přednášku, měl jsem pocit, že se ze svých problémů vypovídám a ony zmizí, ale velmi záhy jsem pochopil, že bez práce k žádné změně nedojde. Začal jsem tedy s metodou DFS sám u sebe, pravidelné cvičení základních cvičení mi postupně umožnilo se zklidnit a změnit mé chování. Uviděl jsem lépe svoji situaci a uvědomil si, že po lidech chci něco, co sám nedělám, což výrazně snižovalo moji autoritu vedoucího. Tato malá změna spolu s pár dalšími návyky pomohla tomu, že dnes se lépe soustředím na to, co je skutečně důležité a díky tomu si efektivně plánuji čas. Nechávám si prostor pro neočekávané překážky a vidím, že občas se problém dá vyřešit pár lidskými slovy u kafe místo nekonečných emailových debat. Věci, které jsem dřív před sebou valil jako balvan se najednou daly do pohybu. Okolí o mě říká, že jsem začal být více ohleduplný k ostatním lidem, nejen v práci, ale třeba i na silnici. Moje strachy z osamocení, z neúspěchu, ze sebe samého, které byly živnou půdou pro agresi začínají pomalu ustupovat a já si uvědomuji, že najednou mám kolem sebe fajn lidi, se kterými je radost spolupracovat. Jsem miň šéf a víc člověk.

Může to znít jako pohádka, řeknete si, ale život je pohádka, když člověk přijme fakt, že za většinu situací, které se mu dějí může on sám a že jen on sám má sílu je měnit.  Jen to chce cílevědomost a vytrvalost, což obojí mi metoda DFS nabídla.

David, 39 let, obchodní ředitel velké korporace

Čtyřka, kterou mi dalo DFS

Poezii si nechám pro jiné chvilky, i když život pro mě vždy svým způsobem byl a bude poezií.
Rád bych tu vystihl právě to, co je adekvátní mně a životu, ve kterém převážně žiji.
Pro porovnání se životem, ve kterém jsem přebýval, mohu používat převážně superlativa, tak nechť se na mě nikdo nezlobí. Superlativa totiž něco stojí – úsilí a námahu, s odměnou těžko viditelnou pro druhé a přeci jen ji příjemně pocítí. Hlavou však zakroutí jako … kdyby o to cítění jim tolik nešlo.

  1. Přecházím tedy k bodu, který bych nazval „Od života v hlavě – k životu v těle“. Mohu na to říct jen jediné – cítím se mnohem lépe.
  2. Další bod bych nazval „Od roztěkanosti k efektivitě“. Popsal bych to asi tak,… chtěl jsem být všude a vším, teď jsem tam kde je mi dobře a dělám to dobře.
  3. Do třetice, protože v DFS je důležitý pojem čtyřka = rovnováha. Mohu to jednoduše shrnout slovy „je to paráda“. Hledal jsem moře, co by mě neslo, našel jsem váhu v sobě. Nejdřív ji vyvažoval tunama, pak kilama a můžu i říci, že se blížím ke gramům. A tak se zeptám – kolik váží duše?
  4. Do čtveřice bych mé cestování s DFS rád zakončil smyslem toho všeho. Je to pro mě, můj život a mou radost z tohoto života se vším co nabízí…zrovna mně. A jak se tak postupně měním, nežiju již život jeden, žiju jich víc a ani jeden není dokonalý sám o sobě, protože dokonalé jsou jednoduše všechny.

Petr, 30 let, podnikatel, používá DFS již více než 5 let